Meclis’te 28.4 milyon liraya kiralanan 2019 model 66 makam aracının kullanım süresi doluyor, 69 yeni makam aracı yolda…

SİNAN TARTANOĞLU

Mayıs 2019–30 Nisan 2021 tarihleri arasında kullanılması için 66 makam aracını 28 milyon 493 bin 600 lira karşılığında kiralayan Türkiye Büyük Millet Meclisi, 2023 yılı sonuna kadar kullanılacak 69 yeni araç için yeni bir ihaleye çıktı. Araçlar en eski 2020 model ve sıfır olacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Mayıs 2019–30 Nisan 2021 tarihleri arasında makam hizmetlerinde kullanılacak araçlar için kiralama ihalesine çıkmıştı. En az 2019 model ve sıfır kilometre 66 makam aracı 28 milyon 493 bin 800 TL’ye kiralanmıştı…

SETA ve RTÜK, “Uluslararası Medya ve İslamofobi Sempozyumu” düzenleyecek

SİNAN TARTANOĞLU

SETA, RTÜK, TRT ve Diyanet İşleri Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın desteği ile “Uluslararası Medya ve İslamofobi Sempozyumuna” düzenmeye hazırlanıyor.

Sempozyum, 25–26 Mayıs 2021 tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek. RTÜK, sempozyuma; 50’si yabancı 300 yüz kişiyi davet etmeyi planlıyor.

Sempozyumda; “Nefret Söylemi ve İslamofobi,” “Yalan Haber ve İslamofobi” ile “Kültürel Irkçılık ve İslamofobi” konularında bildiri sunulacak. Bildiriler, “Yeni Medyada Müslüman Karşıtı Nefret Söylemi,” “Sosyal Medyada İslamofobik Görünümler,” “Dijital Oyunlar ve İslamofobi” gibi konuları içerebilecek. Sempozyum programı Mayıs 2021’de yayınlanacak.

Sempozyum Yürütme Kurulu, 6 kişiden oluşuyor.

RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Başkan Yardımcısı Çağatay Özdemir, Diyanet İşleri Başkanlığı Dini…

855 milyon TL harcanacak!

Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi

SİNAN TARTANOĞLU

Cumhurbaşkanlığı, Ankara’da “Saray” içinde yapılan Millet Kütüphanesi’nin ikincisini İstanbul’a açmaya hazırlanıyor. Rami Kışlası restorasyon projesi kapsamında yapılacak “Cumhurbaşkanlığı İstanbul Millet Kütüphanesi’nin” proje tutarı 855 milyon lira. Kütüphane için bu yıl 250 milyon lira harcanacak.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı içinde yapılan Millet Kütüphanesi’nin açılışını Şubat 2020’de yapmıştı.

“İSTANBULLULAR DA ÜZÜLMESİN”

Açılış konuşmasında, “Burası İstanbul’u kıskandıracak bir kütüphane olacak. Ama İstanbullular da üzülmesin. Rami Kışlası’na inşa ettiğimiz muhteşem kütüphaneyi de yakında milletimizin hizmetine sunacağız” demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu İstanbul Millet Kütüphanesi projesi, 2021 Yatırım Programı’ndaki yerini aldı.

Programa göre “Cumhurbaşkanlığı İstanbul Millet Kütüphanesi,” 122 bin metrekare…

Cumhurbaşkanlığı, “Yazlık Saraya” 620 milyon 500 bin lira harcadı

20 milyon lira daha harcayacak

SİNAN TARTANOĞLU

Cumhurbaşkanlığı, Marmaris Okluk Koyu’ndaki “Devlet Konukevi” için bugüne kadar 620 milyon 500 bin TL harcadı. “Yazlık Saray” adıyla tartışılan proje için 2021 yılında ise 20 milyon TL harcanması planlandı. Van Gölü kıyısında Ahlat’a yapılacak projeye ise “Ahlat Köşkü ve Devlet Adamları Konukevi” adı kondu. Bu projesinin toplam tutarı 99 milyon TL, 2021 yılında ise 89 milyon TL harcanacak.

2021 yılı Yatırım Programı, Resmi Gazete’nin 15 Ocak 2020 tarihli mükerrer sayısında yayımlandı. 2021 yılı yatırım programı ile önceki yıllara ait yatırım programlarının karşılaştırılması, Cumhurbaşkanlığı’nın tartışmalı yatırım projelerine ilişkin detayları gösterdi.

OKLUK KONUKEVİ’NİN MALİYETİ YILDAN…

SİNAN TARTANOĞLU / ANKARA

Cumhurbaşkanlığı, sinema filmi çekme kararı aldı. İletişim Başkanlığı’nın sinema film projesinin adı da kondu: “Direniş Devlet.”

“Direniş Devlet” isimli sinema filmi projesinin, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülüyor. Film, 10 Aralık 2020 ile 31 Ocak 2021 tarihleri arasında, İstanbul’da çekilecek.

Proje için İstanbul Valiliği’ne yazı yazıldı. Valilik de İstanbul’daki kurum ve kuruluşlara, çekim faaliyetlerinde kolaylık sağlanması talimatını verdi.

İHA’lı çekim

Yazılardan biri de İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne yazıldı. 10 Aralık 2020–31 Ocak 2021 tarihleri arasında kamu kurum ve kuruluşları ile İstanbul’da belirlenecek alanlarda insansız hava aracı çekimlerinin de yapılacağı ifade edildi.

Ankara’da sessiz-sedasız bir ihaleye daha imza atıldı. Adil yargılanma hakkının ihlali gerekçesiyle eleştirilen SEGBİS sisteminin bir parçası olan e-duruşma sistemi için “gizli ihale” düzenlendi. Piyasaya açılmayan ihaleyi, Ankaralı bir bilişim firması kazandı. Sözleşme bedeli: 2.4 milyon TL!

Yargıda yüz yüzelik ilkesinin ve adil yargılama hakkının ihlali ile sık sık eleştirilen Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’nin uygulaması, koronavirüs salgını döneminde giderek yaygınlaşıyor. Hukuk yargılamalarının, avukatların bizzat katılmadığı duruşmalar üzerinden sürdürülmesini öngören e-duruşma sisteminin tüm Türkiye’ye yayılması hedefleniyor. Adalet Bakanlığı’nın “gizli ihale” yöntemiyle, sistem için 2.4 milyon TL harcaması dikkat çekiyor.

Yargı Reformu Stratejisi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından 30 Mayıs 2019 tarihinde…

Proje bütçesi 1 milyon dolar!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın karantina döneminde öğrencilere evden eğitim-öğretim hizmeti sunduğu Eğitim Bilişim Ağı’nın (EBA) geliştirilmesi için Dünya Bankası’na finansman başvurusu yaptığı ortaya çıktı. Dünya Bankası tarafından finanse edilmesi planlanan projenin maliyeti 1 milyon dolar!

Covid-19 salgını karşısında hükümet, 23 Mart 2020’de tüm okullar ve üniversiteler kapattı. Milli Eğitim Bakanlığı, yüz yüze eğitim yerine internet bağlantısı ve televizyon altyapısı ile Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden uzaktan eğitim hizmeti vermeye başladı. Uzaktan eğitim, karantina süreci içinde; ders aralarından dinletilen ilahiler ve izletilen idam animasyonu ile çok eleştirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın EBA’nın altyapı ve içerik bakamından kapasitesini arttırmak…

Sinan Tartanoğlu

Gazeteci

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store